Communications Gateways
Communications Gateways

Cisco İşbirliği çözümleri konseptinde kesintisiz iletişim için Cisco Bütünleşik İletişim altyapısnın mevcut kurulu bulanan ulusal ve uluslararası telefon ve ağ altyapısı ile entegrasyonu gerekmektedir. Ayrıca kurum içinde kullanılan iletişim çözümlerinin , mobil iletişim uygulamların inetrnet oratmında da çalışması istenmektedir. Tüm bunların yapılmasını sağlayan altyapı bileşenleri iletişim gateway cihazlarıdır.

 

 Facebook Twitter Google+ Pinterest
Cisco Expressway Series

Cisco Expressway Serisi cihazlara günümüz iş dünyasında herhangi biri ile belli bir konuda işbirliği yapabilmek adına o kişi ile sesli, görüntülü ve ieçrik paylaşımını da destekleyen görüntülü iletişmin aynı basit bir telefon araması gibi basit ve güvenli bir şekilde yapılabilmesini sağlayan  gelişmiş işbriliği gateway cihazıdır.   Cisco Unified Communications Manager, Cisco Business Edition, ve Cisco Hosted Collaboration Solution (HCS) çözümleri ile birlikte çalışabilmektedir ve işbirliği amaçlı iletişim bağlantılarının evrensel olmasına yardım eder.

Cisco Expressway Serisi cihazların temel kullanım amaçları:

Mobile Remote Access: Cisco Expressway çözümü kurumların kendi altyapıları  içinde kullandıkları  Cisco Jabber çözümü ve diğer uç sistemleri VPN olmaksızın internet ortamında da kullanılmalarını ve onların merkezdeki CUCM çağrı kontrol sistemine erişmesini sağlamaktır.     Böylece kurum dışındayken bile işbirliğine hazır durumda dahili numaranızdan aranabileceksiniz.

Cisco Jabber Guest Desteği: İnternet üzerinden sadece bir link veya buton tıklanarak web tarayıcı programlar üzerinden hiç bir program kurmadan kurum içindeki Collaboration uç sistemlerine bağlanmanızı sağlayan Cisco Jabber Guest çözümünün  WEBRTC protokolü üzerinden çalışmasını sağlar.

B2B Video Aramaları: İş dünyasındaki şirketlerin birbrilerine ait videokonferasn sistemlerini mail adresi formatında URI adresleri şeklinde aramasını ve sahip olduğunuz domain name ile videokonferans sistemlerinizi entegre ederek arama yaptığınız firmaların sizi kurumsal anlamda tanımasını sağlar.   

Bulut Desteği: Kurmuş olduğunuz Collaboartion altyapısının istenirse güvenli bir şekilde bulut çözümleri ile entegrasyonunu sağlar.  Böylece bulut üzerinden verilen iletişim servsileri ile kendi altyapınızda bulunan iletişim altyapısı beraber ortak çalışabilmektedir.

Video Entegrasyonu: Mevcut sahip olduğunuz  standart tabanlı  videokonferans sistemnleri ile SIP veya H.323 protokolü üzerinden yeni kurulacak olan Cisco Collaboration altyapısı ile entegrasyonu sağlar.

incele oku »
Cisco Unified Border Element

Cisco Unified Border Element  (Cisco CUBE) cihazı kurumsal IP ağlardan servis sağlayacıların telekom servislerini verdikleri çözümlere yüksek güvenlikli ses ve görüntü iletişimi sağlayan SIP Trunk hatlarının kurulmasını sağlar. Cisco Unified Border Element cihazı kurumsal düzeyde bir session border controller cihazıdır ve zengin medya iletişimine sahip işbirliği servislerinin düşük maliyette ve basitçe kurumsal ağa kazandırılmasını sağlar.

Cisco Unified Border Element Temel Özellikler:

 • Migration Control: Şİrket iletişimi için  SIP dünyasına geçiş yaparken istekler ve stratejik olarak uygulama kontrolü sunar
 • Kurulum Seçenekleri: Merkezi veya dağınık yada hibrid olmak üzere çok az ve ya hiç donanım gerektirmeyen kurulum imkanları sunar
 • Tek Platform Üzerinde Esneklik: Router üzerinde çalıştırılarak birden çok servis sağlar ve router ile gelen özellikleri ağların birbiri ile daha gelişmiş çalışmasını sağlar
 • Yatırım Koruma: Ses ağları geliştikçe mevcut ağ ekipmanlarının da buna göre yeniden kullanımını sağlar
 • CUBE üzerinden basitleştirilmiş  şekilde kayıt alınabilmektedir
 • Güvenlik amaçlı ses politikaları uygulanmabilir ve çağrı kontrolü ve sınırlandırmalarını sağlar

 

incele oku »
Cisco TelePresence ISDN Gateway

Cisco IP tabanlı Tümleşik iletişim altyapısındaki IP tabanlı Cisco videokonferans uç sistemlerinin ve Cisco Çoklu Konferans ünitelerinin eski nesil ISDN networkünde çalışan videokonferans sistemleri ve klasik PSTN tabanlı telefon sistemleri ile bağlanması istendiğinde Cisco  TelePresence ISDN Gateway cihazı arada köprü görevini görüp IP ağlar ile ISDN ağlar arasında çift yönlü entegrasyon sağlar.

Cisco TelePresence ISDN Gateway Cihazının Temel Özellikleri:

 • İhtiyaça göre ISDN kapasitesi arttırılabilir (maksimum 4 adet ISDN PRI desteği)
 • IP ve ISDN tabanlı ağların ve cihazların tüm özelliklerinin problemsiz geçisini sağlar
 • ISDN üzerinden içerik paylaşımını destekler
 • Encryption (şifreleme) desteği
 • High-definition yüksek çözünürlüklü video çağrılarını destekler
 • Standart tabanlıdır ve piyasadaki başka marka videokonferans sistemleri ile de sorunsuz çalışabilmektedir
 • Üzerinde entgere gömülü, kolay kullanımı olan gatekeeper çözümüne sahiptir
 • Toplam maksimum kapasite olarak 64 kbps bandgenişliğinde 120 ses araması veya 128 kbps hızında 60 video aramasını destekler

 

incele oku »
Cisco TelePresence Video Communication Server (VCS)

Cisco TelePresence dünyasında video çağrı kontrol ve iletişim gateway çözümü olarak Cisco TelePresence Video Communication Server (VCS)  sunucusu kullanımaktadır. Cisco VCS Control ve Cisco VCS Expressway  şeklinde iki farklı fonksiyonu yerine getiren modeli bulunmaktadır.

Cisco VCS Control Cihazının Temel Özellikleri:
H.323 Gatekeeper özelliği vardır
SIP / H.323 Registrar (hem SIP hem de H.323 cihazlar kayıt edilebilir)
Interworking (Farklı protokollerin bir arada çalışmasını sağlar)
Call Access Control ve Call Admissiion Control
Bandwidth Management (Belli kişiler, grup veya genel kurallar)
Aliasing (Cisco Jabber Kullanıcıları için Active Directory (AD) entegrasyonu sağlar)
H.323/SIP protokolleri arasında karşılıklı çalışmayı sağlar.
IPv4/IPv6 protokolleri arasında karşılıklı çalışmayı sağlar.
Cisco Unified Communication Manager ile SIP Trunk kurabilmektedir.

 

Cisco VCS Expressway Cihazının Temel Özellikleri:
Firewall/Traversal özelliği vardır.
VCS Control cihazı ile karşılıklı olarak Traversal Client ve Traversal Server mantığında çalışır.
Global Aliasing imkanı sunar.
Internet üzerinden 3.parti VK ichazlarının güvenli bir şekilde içerdeki sistemlere görüşmesini sağlar.
Internet üzerinden Cisco Jabber kullanıcılarının güvenli şekilde içerdeki TelePresence sistemleri ile görüşmesini sağlar.
Yetkilendirme (Belli kişiler, grup veya genel kurallar düzenlerek internetteki video görüşmeleri sınırlandırılabilir.

incele oku »